Student Achievers

 

       Game and Sports

Medal Winners of Regionl sports Meet 2017-18

Sno

Game

Name of Student

Medal

1

Athletics

Harnoor Singh

1 silver

2

Table Tennis

Lovepreet Kaur

1 Gold

3

Table Tennis

Eshpreet Kaur

2 Gold

4

Sketing

Gaganpreet Singh

1gold+ 1silver

5

Sketing

Simranjeet Kaur

1 Silver

6

Sketing

Rebekah

2Bronze

7

Tae Kwondo

Aryan Morya

1Bronze

 

Pyush Verma

1Bronze

8

Shooting

Sahil sharma

1st Position

9

Yoga U-17

Simranjeet Kaur, Rishika,Gautami Bhatt,Mehak Rani, Deepa

1st Position 5 Gold

10

Yoga U-14

Simaran Rawat, Gaganpreet kaur, Swati,Mansi,Mehak Rana

5 Bronze

 

 

Students Selected for National Sports Meet 2017-18

Sno

Game

Name of Student

1

HANDBALL U-19

Rajat kumar,Pritam Singh,Shubham Kumar, Abhinav, Pardeep Singh

2

BoxingU-14

Rahul Dhadwal

3

Table Tennis U-19

Atul Kumar, Rohit Ram,Gautam Chaudhary

4

Cricket U-19

Harmanjot Singh

5

Cricket U-17

Akashdeep Singh,Harbaksh Singh

6

Shooting U-19

Sahil Sharma

7

Table Tennis U-14

Diksha Sharma, Eshpreet Kaur

8

Table Tennis U-17

Lovepreet Kaur

8

Badminton

Ayush Chaubby

9

Yoga U-17 girls

Simranjot Kaur, Gautami Bhatt,Mehak Rani, Deepa

10

Sketing

Simaranjeet Kaur

 

SGFi Selection 1 student  Rahul Dhadwal Boxing U-14

 Academic

LIST  OF STUDENTS WHO GOT 10 CGPA IN CLASS X 2015-16

Sl. No.

Student Name

Grade

1

Supriya Gupta

A1
2 Khushwinder Singh A1
3 Manisha A1
4 Simranjot Kaur A1
5 Gursimran Singh A1
6 Arshpreet Kaur A1
7 Karan Bansal A1
8 Vivek Singh A1
9 Amandeep Kaur A1
10 Mehak Thareja A1
11 Shipra Upadhyay A1
12 Yuvraj Singh Teze A1

 TOPPERS OF CLASS XII SCIENCE STREAM 2015-16

Position

Name of the student

Marks in %

1

Manpreet Kaur

92.40
2 Kaju Bhojak 92.00
3 Swati Chaudhary 89.40

TOPPERS OF COMMERCE STREAM

Position

Name of the student

Marks in %

1

Shubham Verma          

92.20

2

Amrit Kaur                   

90.60

3

Amandeep                       

90.40

 

TOPPERS OF HUMANITIES

Position

Name of the student

Marks in %

1

Shikha           

85.60

2

Pintu Kumar Dass                  

77.80

3

Meenakshi Patil                 

75.20

          

 

 

NCSE Achiever

 

04 students selected and participated in National Science Congress held at KV Baliganzw.e.f 28-12-2016 t0 1-12-2016

 

1. Vaishnavi class XI

2. Harsimran Class X

3. Manisha Class XI 

 

Math olympiad Student Achievers

 Four students(Devansh Kumar,Bhavishya Singh, Rishubh Saroha, Jatin Kumar Bharti  of class XI  of this Vidyalya Qualified 17th  Juniour  Mathematics Olympiad .

One Student Master Jatin Kumar Bharti is selected for training Camp organised at KV Vigyan Vihar Delhi and selected for INMO.           

 

                    Scout  &  Guide Achiever

Four students participated In Rajya Purskar and 03 students passed Rajya Purskar and Selected for Rashtarpati Purskar.

 

Anwar Ali      Class X     Selected for Rashtarpati Purskar 

 

 

Pintu               class XID Particiapted for Rajya Purskar

 

 

Riya Sharma     Class X     Selected for Rashtarpati Purskar 

 

 

Tulsi                Class X     Selected for Rashtarpati Purskar 

 

 

 

 

  

Medal Winners in KVS Regional Sports Meet  2016-17

S.No

Name

Game

Medal

1

Rishubh Yadav(XIIE)

Swimming

2 gold and 1 silver

2

Pratham raj singh(XIIB)

Lawn tennis

3rd Position

3

Rohan Sharma(VIII D)

Boxing

1 Bronze Medal

4

Rahul Dhadwal  (VIIA)

BOXING

1 Gold Medal Selected for SGFI

5

Harmanjot Singh(XIID)

Cricket(U19)

1 Gold Medal

6

Akashdeep Singh(XC)

Cricket(U19)

1 Gold Medal

7

Harbaksh Singh

Cricket(U17)

1 Gold Medal

8

Ayush Chaudhary

Badminton

1 Gold Medal

9

Atul Kumar(xii E)

Table Tennis

1 Gold Medal+ 1 Silver Medal

10

Rohit ram XIIA

Table Tennis

 1 Silver

11

Diksha SharmaVIIB

Table Tennis

1 silver & 1 Gold