Committees

KENDRIYA VIDYALAYA NO. 2, DMW PATIALA

INSTITUTIONAL PLANNING FOR SESSION 2018-19 W.E.F. 1ST APRIL, 2018

 

Overall supervision Primary wing     -Mrs. JagdishKaur (H.M)

 

1. Admission Committee

Incharge (Secondary) Ms.Sangeeta Rani PGT (Eco)

Incharge (Primary) Ms.ManjeetKaurBal (PRT)

Primary Members

1. Mrs. Jagdish Kaur (H.M) (Checking of Documents)

2.  Ms.Manjeet Kaur Bal

3. Class Teacher of Ist A,B,C

 

2. Time Table Committee

Incharge: Mr.A.P Singh PGT (Maths)

Secondary Members                                                                           Primary Members

1. Ms.Neelam Kaur (TGT Sc.)                                                  1. Mrs.  Kanwaljit Kaur (PRT)

2. Ms.Shruti Dalela (Lib.)                                                                            2. Mrs. Manjit Kaur Sodhi (PRT)

                                                               

                               

3. Examination Committee

Home: I/C Home: 1. Mrs. Sunita Rani PGT (Comm.)

                             2. I/C C.B.S.E Sh. Kshitj Gautam PGT (Geog.)

 

Secondary Members                                                                     Primary Members

 

  1. Mr. A.P Singh PGT (Maths)                                                                               1. Ms. H K Bawa
  2. Ms. Anita Kumari Yadav (TGT Sci.)                                                               2 .Ms. Swati
  3. Ms. Rupali (TGT Maths)
  4. Mr. Sanjeev kumar (TGT AE)
  5. Mr. Sharad Kumar (TGT Hindi)
  6. Mr. A.K.Chawla (TGT Maths)
  7. Mr .SubratoNath (TGT  Wet)
  8. Mr. Naresh Kumar TGT (S.S.T)
  9. Mr. Rakam Chand (S.S.)
  10. Mr. Jagraj (S.S.)
  11. Ms. Rimpy (TGT Eng)

                       

 

Correspondance to CBSE-including (Biodata correction) Sh. Kshitij Gautam PGT (Geog.)

 

4. Guidance and Counseling/AEP Committee

Incharge: Mr. A.K.Chawla (TGT Maths) G & C Incharge

                 Mrs. Mandeep Kaur (PGT Bio) AEP Incharge

 

Members (A) Guidance &Counselling

Member (B) AEP

Mr. Parveen Kumar (PGT Maths)

Ms. Rupali (TGT Maths)

Mr. Mukesh Kumar(PGT Hindi)

 (COUNS)   

Ms. Neelam Kaur(TGT Sc.)

Nurse

Primary Members                                                                              Office

1. Ms. Jagdish Kaur (H.M)                                                                 1.Mr.Amarjit Singh (A.S.)

2. Ms. SwarnKanta

 

5. Discipline Committee

Incharge: Mr. Lalit Gahlaut PGT (Phy)

 

 

Secondary Members                                                                           Primary Members

1.      Ms.SaritaDhayal PGT

  1. Mr.  Kshitij Gautam PGT(Geog.)                                                                      1. Ms. Sawati
  2. Mr.  Neelam Kaur  TGT (Bio)                                                                           2. Ms. H K Bawa (PRT)
  3. Mr. A.P Singh PGT (Maths)                                                                               3. Ms. Kanwalji tKaur (PRT)
  4. Mrs. Kanwarjit KaurTGT (Eng)                                                                        4.Mr. Varun Sharma
  5. Mrs. Vandana, TGT (Maths)
  6.  (Coach)
  7. Coach 2
  8.  (Yoga Teacher)
  9. All   Class  Teachers

 

 

 

6. Co-Ordinators

 

Secondary Members                                                                           Primary Members

1.       Ms. Sangeta Rani (PGT Eco)                                                                            1. Ms. Neetu Bala

2.       Ms. Bharti PGT (Eng.)                                                                                        2. Mr. Varun Sharma

3.       Ms. Veena Sharma TGT (Skt.)                                        

                                                                                                               

                                                                                               

 

 

7. Integrity Club

Incharge: Ms. Vandana TGT (Maths)

 

Secondary Members                                                                           Primary Members

1.       Ms.   Rachna Kataria (PGT Phy)                                                                              1. Ms. Neetu Bala(PRT)

2.       Ms.   Manisha Puri PGT (Comp. Sci)

 

 

8. Teaching Aids Committee

Incharge: Mr. K. Gautam PGT (Geo.)

 

Secondary Members                                                                           Primary Members

  1. Ms. Krishna Devi (TGT S.S.T)                                                                           1. Ms. Minakshi Joshi
  2. Mr. Naresh Kumar TGT (S.S.T)                                       
  3. Mr. Manoj Kumar, TGT(S.St)

 

 

 

9. Science and Eco Club

Incharge: Ms.Sarita Dhayal PGT

Mrs. Neelam Kaur TGT (Bio.)

 

Secondary Members                                                                       Primrary Members

  1. Mrs. Sarita Dhayal PGT (Chem.)                                                            1. Ms. Manjeet Kaur Bal
  2. Mr. Subhash Chandra PGT (Chem.)                                                        2. Ms. Manisha
  3. Ms. Rachna Kataria (PGT Phy)                                                       
  4. Mr. Lalit Gahlaut PGT (Phy)
  5. Ms.Gagandeepkaur TGT (Sci)

 



10. Promotion of ICT/ Web-site UpdationCommittee

Incharge: Mrs. Manisha Puri (PGT Comp Sc.)

Secondary Members                                                                        Primary Members

  1. Ms. Manisha Puri PGT (Comp. Sci)                                 1. Ms. Manisha (PRT)

2.    (Comp Instructor)                                                                                                2. Ms. Meenakshi

3.    Concerned Incharges including EQIUP                                           3. (Computer)

    Instructor)

4. Ms. Manjeet Kaur Bal

 

 

 

 

11. First Aid/ Medical Checkup Committee

Incharge: Ms. Rachna Kataria PGT (Phy)

 

Secondary Members                                                                           Primary Members

1.       Ms. SurjitKaur      TGT (Eng)                                                               1. Ms. Jagdish Kaur (H.M)              

(First AID box in Chemistry Lab)                                                       2. Ms. Meenu Aggarwal

  1. Ms. Krishan Devi  TGT(S.S.T.)

(First AID box in Library)

 

 

 

 

12. Cleanliness Committee

Incharge: Ms. Jagdish Kaur (H.M)

(Campus, All water points, Washrooms Boys & Girls 1st and ground floor, Garden etc.)

 

Secondary Members                                                                           Primary Members

                                                                                                              1. Ms. Jagdish Kaur (H.M- Overall)

  1. Ms. Sunita Sharma                                                                             2. Ms. Gagandeep kaur
  2. Mrs. KusumLata TGT (Hindi)                                                          3. Ms. Meenu Aggarwal
  3.  (Coach)                                                                                               4. (PRT)
  4. Coach 2                                                                                               5.
  5. Mr. Azad Singh (Yoga) 

                                                                                                               

 

 

13. Games/Sports Committee

Incharge: Ms. Surinder Kaur TGT PHE

 

Secondary Members                                                                           Primary Members

  1. (Games Instructor-I)                                                                           1.Ms. Manjit Sodhi
  2.  (Games Instructor-II)                                                                        2.Mrs. Sawati (PRT)                           
  3.  (Yoga Teacher)                                                                  

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. Scout-Guides & Cubs- Bulbuls Committee

Incharge:  Scouts & Guide: Ms. Renuka Setia (TGT)

Cubs & Bulbul: Mr. Varun Sharma (PRT)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Ms. Renuka (TGT Hindi)                                                                   1. Ms. H K Bawa, PRT
  2. Mr. Sharad Kumar (TGT Hindi)                                                       2. Ms. Neetu Bala (PRT)
  3. Ms.Veena Sharma (TGT Skt)                                                           3. Ms. Sawati(PRT)
  4. Ms.Manisha (PGT Comp)                                                                 4. Ms. Pooja Rani (PRT)
  5. Mr. Sanjiv                                                                                             5. Ms. Poonam Bidla (PRT)
  6. Ms. Rimpy                                                                                            6. Ms. MadhuSoni(PRT)   

7. Ms. Manjeet Kaur Bal

8. Ms. Meenu Aggarwal

 

 

 

15. Science Exhibition & Experiments Morning Assembly

Incharge: Ms.SaritaDhayal PGT

 

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Mr.  Parveen Kumar PGT (Maths)                                                   1. Ms. Manisha  PRT
  2. Ms.  Manisha  PGT (Comp)
  3. Mr.  Lalit Gahlot PGT (Phy)
  4. Mrs. Vandana TGT (Maths)
  5. Mrs. Neelam Kaur TGT (Sci)
  6. Ms. Gagandeep Kaur TGT (Sci)
  7. Ms. Harjeet Kaur TGT(Maths)

 

 

 

16. Science/NTSC/Olympiad/Competitive Exams Committee

Incharge: Mr. Parveen Kumar, PGT (Maths)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Mr. Subhash Chandra PGT (Chem.)                                               1. Ms. Manjit Kaur Bal
  2. Mr. A.K Chawla TGT (Maths)
  3. Ms .Rupali  (TGT Maths)
  4. Mrs  Neelam Kaur TGT (Sci)
  5. Mrs. Harjeet Kaur, TGT(Maths)

                                               

 

 

 

17. Social Science Exhibition Committee

Incharge: Mrs. Sangeeta PGT (Eco)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

1.    Mr. Mukesh                                                                                          1. Ms. Neelam Sharma

2.    Mr. K. Gautam                                                    

       3.    Mr. Naresh Kumar                                                                               

4.    Ms. Krishna Devi                                                 

       5.      (Pol Sci.)

       7.      Ms. Bharti (PGT Eng)

       8.      Mr. Manoj Kumar (TGT SST)

 

 

 

18.Parliament Committee

Incharge:Mr.K.Gautam (PGT Geo)

Secondary Members                                                                           Primary Members     

1.    Ms. Sangeeta                                                                                                        1. Ms. Neelam Sharma (Music)

2.    Ms. Neelam Sharma                                                                                            2. Ms. Majeet Kaur Bal

       3.    Mr. Naresh Kumar                                               

4.    Ms. Krishna Devi

       5.      Ms. Shruti

 

 

 

19. School Magazine/School Diary/ News Letter Committee

Incharge: Ms. SangeetaRani,Bharti&ManjitSodhi

 

Secondary Members                                                   Primary Members

 

                                                                                        School Magazine

  1. Ms. Veena Sharma                                                             1. Mrs. H K Bawa (Eng)
  2. Ms. Bimla Devi                                                                    2. Mrs. Manjit Sodhi (Hindi)
  3. Mr.S.Nath

                                                                                                    News Letter                                                                                                                                                 3. Ms. Sawati (Hindi)

                                                                                             4. Ms. Swaran Kanta (Hindi)

                                                                                                5. Mrs. Neetu Bala (Eng)

                                                                                                6. Mr. Varun Sharma (Eng)

 

 

20. Photography Committee

Incharge: Mr. Subrata Nath, TGT WE

 

Secondary Members                                                               Primary Members

1. Mr. Naresh Kumar                                                                                          1. Ms. Varun Sharma

                                                                                                                                2. Ms. Neetu Bala

                                                                                                                                3. (Comp Inst)

 

 

 

21. Canteen Committee

To check the cleanliness and to display standard rate list

Incharge: Mr. Ram Kumar PGT (Eng.)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Ms. Sangeeta Rani                                                                              1. Mrs. Jagdish Kaur (H.M)
  2. Ms. Kanwarjit Kaur                                                                            2. Ms. Kanwaljit Kaur(PRT)
  3. Ms. Bimla Dev                                                                                    
  4. Ms. Harjeet Kaur                                                                                

 

 

22. Adventure Club/Transport and Excursion

Incharge: Mr. Kshitij Gautam PGT (Geog.)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Mr. Lalit Gahlaut (PGT Phy)                                                             1. Mrs. Jagdish Kaur (H.M)
  2. Coaches: Mr.Vijay                                                                             2. Mr.   Manjit Sodhi (PRT)

3.       Coach 2                                                                                                 3. Ms. Varun Shrama (PRT)

  1.  (Punjabi Teacher)                                                             

                                           23. Income Tax Calculation Committee

Incharge: Mr. Parveen Kumar PGT (Maths)

Members: Ms. SunitaRani PGT (Comm.)

Mr. Harpinder Singh, PRT

 

 

24. Beautification/ Decoration Committee

Incharge: Ms. Neelam Kaur(TGT Bio)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Mrs. Sunita Sharma TGT (Eng.)                                                       1. Ms. PoonamBidla
  2. PUNJABI TEACHER                                                                        2. Mrs. Sawati

3.     Mr.  Sanjeev Sharma TGT (Arts)                                                

4.     All Classs Teachers                                                                          4. PRT

                                                                                                                        5. (PRT)

                                                                       

 

 

25. Gardening and Lawn Maintenance Committee

Incharge: Ms. NeelamKaur TGT (Bio.)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Counsellor                                                                                             1. Ms. H K Bawa PRT

2.       Mrs. KusumLata                                                                                 2. PRT

3.       Ms.   Harjeet Kaur                                                                               3. PRT

4.       Nurse

               

                                                                                                               

26. Subject Committee Conveners

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Mr. Ram Kumar PGT (Eng.)                                                             1. Ms. JagdishKaur (H.M)
  2. Ms.Seema Sharma PGT (Hindi)                                                       2. Mrs. H K Bawa (Hindi)
  3. Mr. Parveen Kumar PGT (Maths)                                                    3. Mrs. Sawati (Hindi)
  4. Ms.SaritaDhayal PGT                                                                        4. Mrs. Pooja Rani (Eng)
  5. Ms. Sangeeta PGT (Eco.)                                                                   5. Mrs. Karamjit Kaur (Eng)
  6. Ms. Manisha Puri PGT (Comp Sci)                                                  6. Mrs. Manjeet Kaur Bal (Maths)

7. Mrs. Manjit Sodhi (Maths)

8. Mrs. Neetu (EVS)

9. Mrs. Meenu Aggrawal (EVS)

 

27. Library Committee

Incharge: Ms.Shruti (Lib.)

Secondary Members                                                                           Primary Members

  1. Ms. Seema Sharma
  2. Mr. Ram Kumar                                                                                                  1. Mrs. Pooja Rani
  3. Ms. SaritaDhayal                                                                                               2. Mr. Poonam Bidla
  4. Ms. Sangeeta
  5. Mr. Mukesh Kumar                                                                                           
  6. Mr. Parveen Kumar
  7. Mrs.Veena Sharma
  8. School Captain Girl
  9. School Captain Boy

 

 

 

 

28. Staff Room Committee

Incharge: Ms. KusumLata  TGT (Hindi.)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

1.    Ms.Sunita Sharma                                                                               1. Mrs. Manjeet Sodhi

  1. Mrs. Surjitkaur                                                                                     2. Mrs. Madhu Soni
  2. Mrs. Kusum Lata

                                       

 

 

 

            29. Fee Committee (Challanetc)

Incharge: Mrs. Manisha Puri PGT (Comp. Sci.)

Mr.Jagdeep Singh (UDC OFFICE)

Ms. JagdishKaur (HM)

Ms.ManjeetKaurBal (PRT)

 (Comp Inst Sec)

 (Comp Inst Pri)

 

 

 

30.CS-54 Committee

To supervise the collection of fees,fineetc and tally the collection of fees without account register

 

Secondary Incharge                                                                           Primary Incharge

1.  Mr. A.K. Chawla (TGT Maths)                                                                                  1.Mrs Manjit Sodhi (PRT)

2.  Mrs. Vandana Ahuja

 

31. PA System

Incharge: Mr. SubartaNath TGT (WE)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Mrs. Neelam Sharma (Music)                                                           1. Ms. Varun Sharma
  2. Mr. Dharminder Singh (S.S)                                                               2. Mr. Rakam Chand (SS)

 

 

 

32. Hindi Raj Bhasha Committee

Incharge:1. Mr.Mukesh Kumar PGT (Hindi)

       Incharge:2. Mrs. JagdishKaur (HM)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

1. Mrs. Seema Sharma                                                           1. Ms. MadhuSoni

2. Ms. Kusum Lata                                                                                     2 .Ms. Sawati

3. Ms. Renuka Setia                                                                                   

4. Mr. Sharad Kumar 

5. Ms. Veena Sharma

6. Ms. Bimla Devi       

7.Ms.Shruti (Lib)

8.Ms.Manisha Puri

 

33. Maintenance and Repair (Civil/Electrical) Committee

Incharge: Mr. SubrataNath   TGT (WE)

 

Secondary Members                                                               Primary Members     

  1. Mr. Sanjeev TGT Arts                                                                        1. PRT
  2.  (Coach)
  3. Mr. Jagraj Singh (SS)

 

34. EQIUP  Committee

Incharge: Ms. Seema Sharma (PGT Hindi)

 

1.       Mrs. Sunita Sharma                            (Eng)

2.       Ms. Krishna Devi                                 (SST)

3.       Mrs. NeelamKaur                                (Science)

4.       Mrs. VandanaAhuja                           (Maths)

5.       Mrs. KusumLata `                               (Hindi)

6.       Ms. Bimla Devi                                    (Skt)

 

 

 

35. Refreshment Committee

Incharge: Mrs. Sangeeta PGT(Eco.)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

1.       Ms. Bharti(PGT Eng)                                                                            1. Mrs. KanwaljitKaur

2.       Ms. Rupali TGT (Maths)                                                                   2. Ms. Manisha      

3.       Ms.Shruti (Lib)

 

 

 

 

36. Committee for recording minutes of meetings/names in registers

Incharge: Ms. Bimla Devi, TGT(Skt)

Secondary Members                                                               Primary Members

  1. Mrs. Renuka Setia TGT (Hindi)                                                       1. Ms. ManjitSodhi
  2. Mrs. Sunita Sharma TGT (Eng)                                                        2. Mrs. H K Bawa

 3. Ms.Swati

                                                                                                                    4. (Comp Inst)

 

 

 

37. TENT, WATER, SEATING ARRANGEMENT Committee

Incharge: Mr. Jagdish Singh PGT (Chem)

Secondary Members                                                                           Primary Members 

1.       Mr.Sharad Kumar  TGT (Hindi)                                                                       1. Ms. Madhu Soni

2.       Mr. Naresh Kumar TGT (Hindi)                                      

3.       (Coach)

4.       Mr. Manoj Sharma TGT(SST)

 

 

 

38. Alumni Association Committee

Incharge:

Incharge: Ms.Sarita Dhayal (PGT Chem.)

Mrs. Manisha Puri

Mrs. Sangeeta ( PGT Comm.)

 (Comp. Inst. Primary)

 

 

 

39. P.T.M

Incharge: Ms.Sunita Rani (PGT COMM)

Members:                                                                                            Memebers :

  1. Mr. A P Singh PGT(Maths)                                                                                1.  Mrs. Jagdish Kaur (HM)
  2. Ms. Kanwarjit Kaur (TGT English)                                                                  2.  Mrs. Pooja Rani, PRT
  3. All Class Teachers

 

 

 

 

40.  E-Magzine/ e-News Letter

Incharge : Mr. K. Gautam

Members:                                                                                            Primary :

  1. Mr. A.K. Chawla                                                                                                  1. Ms. Varun Sharma
  2. Ms. Manisha                                                                                                        2. Ms. Neetu        
  3. Ms.Sunita Sharma TGT                                                                                     3. (Comp. Inst. Primary)                

                                                                                                       

 

                                                                               

                                                                41. Furniture

Incharge :Mr.Sharad Kumar (TGT Hindi)

Members :                                           Office                                                  Primary

1.      Mr. S.Nath                   1. Mr. Amarjit Singh (A.S)                   1.Ms.Meenu Aggarwal

2.      Mr. Naresh                                                                               2.Ms.H K Bawa

3.      Mr.Jagraj Singh (SS)

 

 

 

42. CMP/TLM, Resource Room (Primary) Maintenance Committee

Incharge: Ms. Meenakshi Joshi

Ms.MeenuAggarwal

 

Members :

1.       Ms. KanwaljitKaur

2.       Ms. ManjitSodhi

 

 

 

43. Value Education (Primary)

Incharge: Mrs. Mandeep kaur PGT (Bio)

Members:                                                                                Primary

1. Ms.Neelam Kaur (TGT Sc.)                                                                          1. Mrs. Jagdish Kaur (HM)

2.  Ms.Gagandeep kaur TGT (Sci)                                                              2. All Primary Teachers

                                                                               

 

 

 

 

 

44. Student Registration/ Worksheets/Uploading the Regional Website

Members:

 

Secondary

Primary

1.Ms.Manisha Puri

1. Manjeet Kaur Bal

2. (Comp Inst Sec)

2. Mrs. Sawati

3. (Comp. Inst. Primary)

 

44. Junior Science Lab/Science Lab

1. Ms. Neelam Kaur (TGT Sc.)

2. Ms.Gagandeepkaur TGT (Sci)

3. Ms. Meenakshi Joshi (PRT)                                                             

 

 

 

 

 

45. Film Show (Record Maintenance)

       1. Ms. MadhuSoni

 

 

 

46. Cultural Incharge (Primary)

Members :

1.Ms. Neelam Sharma

2. Ms. Sawati

3. Ms. Baljeet Sodhi PRT

 

 

 

47. Resource Room (Primary)

Incharge: Mr. Manisha (PRT)

Members:

1.      Ms. Neetu Bala

2.      Ms. Poonam Bidla

3.      Comp. Inst. Primary

 

 

49. Spic Macay

Members :

1. Ms.Neelam Sharma                                                                          1.Mr.Amarjit Singh(Office)

2. Mr.Sanjeev Sharma TGT(Arts)

 

 

 

50.Flag Hosting Committee

Members :

1.Mr.Sharad Kumar

2. COACH

3. Mr. Rakam Chand

4. Ms. RenukaSetia

5. Mr. Subrata Nath (TGT WE)

 

 

51.Shala Darpan Committee

Members :

1.Ms.Manisha Puri (PGT Comp Sci)

2.Mr. Arsh (Data Entry Operator)

 

 

 

 

52.CCA Committee

Chief Coordinator-Ms.Sangeta Rani(PGT Eco)

 

Secondary Members                                                               Primary Members

1. Ms. Bharti Devi (PGT Eng)                                                                            1. Neetu Bala (PRT)

2. Ms. Veena Sharma (TGT Skt.)                                                                     2. Mr. Varun Sharma (PRT)

3. Ms. Bimla Devi (TGT Skt.)

 

53.House Masters

Secondary                                                                              Primary

1. SHIVAJI-   Mr. Ram Kumar PGT English                                      1.Mrs. Meenu Aggarwal

2. TAGORE-  Ms. Lalit Gahlot(PGT Phy)                                                2.Mrs. H K Bawa

3. ASHOKA-  Ms. Sarita Dhayal (PGT Chem.)                               3.Mrs. Pooja Rani

4. RAMAN-     Mr. Subhash Chandra PGT(Chem.)                            4. Mrs. Manjit Sodhi

 

 

 

 

54.Greviance and Readdresses Committee

      Members :

1.       Mr. Islam Khan

2.       Ms.Sarita Dhayal PGT

3.       Ms.Sangeeta Rani PGT

4.       Ms.Jagdish Kaur